Zgłoszenie wyjazdu za granicę na pobyt stały lub na okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz zgłoszenie powrotu

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności
 
Wymagane dokumenty
- dowód osobisty albo paszport,
- wypełniony formularz;
W przypadku zgłoszenia wyjazdu lub powrotu przez pełnomocnika dodatkowo:
- pisemne pełnomocnictwo do zgłoszenia wyjazdu lub powrotu;
- dowód osobisty pełnomocnika lub paszport;


Opłaty
Czynności zgłoszenia wyjazdu i powrotu nie podlegają opłacie skarbowej.
Opłacie skarbowej w wysokości 17 zł podlega złożenie pełnomocnictwa do czynności meldunkowych. Składający pełnomocnictwo jest zobowiązany dołączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej. Opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom i rodzeństwu.
Wydanie zaświadczenia dotyczącego potwierdzenia zgłoszenia wyjazdu lub powrotu, podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł.

Termin załatwienia sprawy
Niezwłocznie.

Uwagi
Zaświadczenie o zgłoszeniu wyjazdu lub powrotu wydaje się na wniosek zainteresowanego.
Osoba, która wyjeżdża poza granice Rzeczypospolitej Polskiej na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jest zobowiązana zgłosić swój wyjazd oraz powrót. Zgłoszenia wyjazdu dokonuje się najpóźniej w dniu wyjazdu, a zgłoszenie powrotu najpóźniej w 30 dniu licząc od dnia powrotu.
Zgłoszenia wyjazdu za granicę oraz powrotu, można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem - udzielonym na podstawie art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Za osobę nieposiadającą pełnej zdolności do czynności prawnych, obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy lub inna osoba, sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu.